Kategorie
Content Content marketing Copywriting Marketing SEO

Content marketing w social media – na czym polega?

Obecnie rola serwisów społecznościowych nie ogranicza się wyłącznie do komunikacji i zapewnienia rozrywki swoim użytkownikom. Wzrost ich popularności został dostrzeżony przez podmioty prowadzące działalność biznesową i szybko stały się one nowym miejscem zastosowania content marketingu. Przykładem wykorzystania wartościowych treści na  kanałach komunikacji językowej jest content marketing w social media. Artykuł ten pozwoli czytelnikowi zapoznać się z zasadami dotyczącymi prowadzenia marketingu treścią w mediach społecznościowych i pokaże jak skutecznie go wykorzystać.

Czym jest content marketing w social media?

Media społecznościowe stały się cennym źródłem informacji dla potencjalnych klientów, a co za tym idzie wdzięcznym obiektem działań e-marketingowców.

Content marketing w social media należy rozumieć jako: działania związane z tworzeniem i zarządzaniem treścią w obrębie mediów społecznościowych, mające na celu generowanie ruchu organicznego i realizacji celów biznesowych danej marki. 

Content marketing w social media – na czym to polega?

Social media content marketing nie ogranicza się tylko do prowadzenia profilu firmowego i  uzupełniania go nowymi wpisami, aczkolwiek jest to jego newralgiczna funkcja. Istotne jest także monitorowanie zamieszczanego contentu, analiza jego wpływu na reakcję odbiorców oraz podejmowanie właściwych działań w celu zapobiegania powstawaniu sytuacji kryzysowych.

Do prowadzenia wyżej wymienionych działań związanych z tworzeniem i zarządzaniem treścią z pewnością mogą nam przyjść z pomocą takie narzędzia jak:

 • moderacja treści;
 • programy do analizy mediów;
 • wykorzystanie user generated content;
 • treści może wzbogacić ghostwriting (profesjonalnie wystawiane opinie, marketing szeptany itp.).

Wyżej podane przykłady narzędzi powszechnie wykorzystywanych w content marketingu, mogą znaleźć swoje szczególne zastosowanie w mediach społecznościowych.

Rodzaje strategii social media content marketingu

Darmowy (organiczny) – polega zatem na prowadzeniu profilu i stałym utrzymywaniu aktywności. Tworzeniu własnego contentu, aktywnym uczestniczeniu w dyskusjach, odpowiadaniu na pytania użytkowników, reagowaniu na niekorzystne treści dotyczące naszej marki itp. Jest to proces czasochłonny i wymagający sporego nakładu pracy, ale bezpłatny.

Płatny – czyli wykorzystanie udostępnianych przez serwisy społecznościowe odpłatnych możliwości promowania swojego profilu. Przy wyborze tego rodzaju reklamy dostajemy więc do swojej dyspozycji narzędzia pozwalające obserwować reakcje użytkowników i mierzyć efekty swoich działań.

Content marketing w social media – zalety i wady

Zastosowanie marketingu treścią w środowisku, w którym aktywność odbiorców ma ogromne znaczenie, może przynieść zarówno pozytywne efekty, jak i niepożądane następstwa tych działań.

Jakie możemy uzyskać korzyści?

Pozytywne aspekty prowadzenia działań content marketingowych w social media to zatem:

 • bezpośredni kontakt na linii odbiorca – klient, budowa relacji interpersonalnych;
 • niski koszt prowadzenia działań content marketingowych;
 • duży zasięg i szybkość rozprzestrzeniania się informacji promocyjnych;
 • budowa świadomości marki wśród odbiorców i jej eksperckiego wizerunku;
 • możliwość uzyskania informacji o preferencjach obecnych klientów, a także określenia nowej grupy docelowej;
 • wsparcie SEO poprzez pozyskiwanie wartościowych linków;
 • wzrost konwersji dzięki zastosowaniu języka korzyści w postach i zachęcenia do działania (CTA).

Wady i możliwe zagrożenia

Social media content marketing nie jest doskonały, ma także swoje minusy, do których należą:

 • powstawanie sytuacji kryzysowych powodowanych nierozważnym działaniem lub nieprzychylnością użytkowników;
 • poświęcenie sporej ilości czasu i nakładów pracy;
 • koszty związane z wyborem płatnych form promocji w social media;
 • możliwość utraty kontroli nad publikowanymi treściami.

Podsumowanie

Podsumowując, modnym stało się określenie: „Nie ma Cię w internecie – nie istniejesz!”. Jest w tym dużo prawdy. Jaka szanująca się firma, organizacja czy instytucja nie posiada swojego profilu w serwisach społecznościowych? Dzięki content marketingowi w social media można dotrzeć do szerszego grona odbiorców i to w ekspresowym czasie. Jednak następstwa tych działań weryfikowane są przez użytkowników także w błyskawicznym tempie. Efekty social media content marketingu mogą być różne, ale kto nie spróbuje, ten się nie dowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *