Content marketing to tworzenie oraz wprowadzenie w obieg wartościowych treści, które mają na celu utrzymanie dotychczasowych klientów oraz pozyskanie nowych. Zatem według definicji działanie content marketingu ma zwiększyć liczbę klientów, a tym samym zwiększyć obroty firmy. Content marketing można stosować na wiele sposobów, poniżej znajduje się kilka z nich.
Content marketing – przykłady zastosowania
Na samym początku należy zaznaczyć, że jedna konkretna metoda nie jest w stanie zadziałać na wszystko i zadowolić wszystkich. Wszystko zależy od:
- zagrywek konkurencji,
- naszej grupy docelowej,
- wybranej strategii,
- branży, w której działamy,
- rozmiaru naszej firmy.
Dlatego najważniejsze jest indywidualne podejście po przeanalizowaniu każdej z powyższych kwestii. Indywitualny plan działania, który będzie przeprowadzony „od a do z” powinien przynieść sukces.
Przykład A
Dwoje lokalnych elektryków
Dwoje elektryków (własna firma), działających lokalnie. Chcą zacząć działać na obszarze województwa, tym samym muszą zareklamować się w internecie. Jednak analizując szanse na tle OLX, Fixly itd. zwątpili, ale skontaktowali się z agencją marketingową. Agencja zaproponowała artykuły blogowe oparte na wykorzystaniu fraz long tail. Oznacza to, że panowie nie muszą się martwić, ani toczyć walki o najpopularniejsze frazy.
Wniosek nasuwa się sam – nie trzeba być wyszukiwarkowym gigantem, wystarczy odpowiednio dobrana strategia.
Przykład B
Witryna z ofertami hostingu domen
Strona posiada spis ofert hostingu domen z zaprzyjaźnionych stron. Z racji, że pojawiły się ostatnio nowe propozycje w internecie, właściciel strony postanowił coś odświeżyć. Postawił na profesjonalnie napisane opisy „produktu” oraz opisy kategorii, stworzone przez copywritera. Poprawiła się konwersja, pojawiło się więcej klientów.
Wniosek – Posiadając małą ofertę, warto zainwestować w atrakcyjność oferty dla klienta.
Przykład C
Zakład fryzjerski
Zakład fryzjerski już od dawna działa w internecie, posiada już usługę rezerwacji terminu przez internet. Dużo klientów przybyło, bo znaleźli stronę w internecie, sama strona cieszy się popularnością, zakład ma dużo pozytywnych opinii. Jednak zakład fryzjerski chciałby podnieść ceny, ale obawiają się, że w związku z tym klienci zrezygnują z usług. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie wizerunku eksperta, zakład fryzjerski zatrudnił odpowiedniego copywritera. Już po kilku miesiącach strategia zaczęła działać, cena została więc podniesiona bez strat w klientach.
Wniosek – duże firmy powinny skupiać się nie tylko na ofercie, ale również na wizerunku firmy. Tutaj content marketing musi mieć przełożenie na wizerunek.
Content marketing – podsumowanie
Podsumowując, content marketing jest niezwykle elastyczny i jego wybór powinien być indywidualny. Wszystko po to, aby zmaksymalizować efekty, czyli przyciągnięcie nowych klientów oraz utrzymanie obecnych.