Kategorie
Content marketing Copywriting

Copywriting w social media – jak pisać skuteczne posty?

Skończyły się czasy, kiedy jedynym sposobem dotarcia do szerokiego grona odbiorców była kosztowna reklama telewizyjna, radiowa czy prasowa. Nastała więc era ogólnodostępnych mediów społecznościowych, które gromadzą miliony użytkowników. W dobie Internetu i różnorodności kanałów komunikacyjnych firma może w dowolnym momencie, bez ogromnych nakładów finansowych skupiać uwagę nowych potencjalnych klientów. Jaki jest potencjał social media? Jakie znaczenia w tej pędzącej, potężnej maszynie ma copywriting w social media? Odpowiedzmy na te pytania.

Wstęp – zacznijmy od początku

Podstawowy błąd początkującego polega na tym, że zaczyna pracę od pisania postów. Dlaczego? Kluczem do sukcesu jest opracowanie planu działań sprzedażowych, ustalenie celów marketingowych. Nie ma gotowego przepisu na zaistnienie w świecie social media. Nie istnieje szablon skutecznych postów. Portale społecznościowe mają ogromną moc, wielki potencjał, ale trzeba umieć z nich korzystać. Ich ogólnodostępność ma bowiem drugą stronę medalu – konkurencję na nieznaną dotychczas skalę. Obecnie niemal każda firma istnieje w mediach społecznościowych. Nie każda jednak dociera do odbiorców. Brak solidnego planu i analizy efektów zaprzepaści marzenia o popularności w social media. Wyjaśnijmy więc sobie jak dobrze zacząć.

Copywriting w social media – etap I – planowanie

Zacznij od kilku ważnych pytań:

 • Kto – dokładnie wyobraź sobie swojego odbiorcę; kim jest, czym się zajmuje, jakie są jego codzienne rytuały?
 • Dlaczego ta osoba ma się zainteresować akurat Twoim profilem?
 • Kiedy umożliwisz swojemu odbiorcy znalezienie, tego, czego poszukuje?
 • Co trzeba zrobić?

Jeżeli poznasz swoją grupę docelową, to skutecznie dobierzesz do niej rodzaj portalu, na którym zaistniejesz oraz ustalisz efektywną strategię. Sprecyzuj cele marketingowe. Pozwoli Ci to dobrać odpowiedni charakter treści. Zaplanuj również promocję. Chcesz przecież, żeby treść trafiała do jak największej grupy osób zainteresowanych tematem. Tylko dzięki solidnemu przygotowaniu masz szansę stworzyć fanpage, który będzie odpowiadał za budowanie wizerunku Twojej marki oraz wzrost wyników sprzedażowych.

Rozwinięcie –  jak tworzyć skuteczne treści?

Copywriting w social media stoi przed wieloma wyzwaniami. Znając cele marketingowe i grupę docelową jesteśmy już na odpowiedniej drodze, ale nadal jest ona długa i kręta. Przed osobą odpowiedzialną za prowadzenie profilu firmowego stawia się trudne zadania: stworzenie atrakcyjnych treści, zaangażowanie odbiorców, zaciekawienie użytkowników i zatrzymanie ich na dłużej, zachęcanie do skorzystania z oferty i zbudowanie pozytywnego wizerunku marki opartego na zaufaniu. Jak tego dokonać? Poznajmy krótki przewodnik copywritingu w social media.

Reguła 4C

Zasada ta pokazuje nam, jak powinien wyglądać prawidłowy post. Tworząc wpis, zadbaj o to, aby był on:

 • jasny (clear),
 • zwięzły (concise),
 • atrakcyjny (compelling),
 • wiarygodny (credible).

Nie masz dużo czasu ani przestrzeni, aby zainteresować odbiorcę. Musisz działać szybko i precyzyjnie.

Reguła 4U

Stworzenie postu spełniającego kryteria tej reguły może być czasochłonne, ale efekty są warte poniesionej pracy. Treść napisana według reguły 4U powinna być:

 • użyteczna (useful),
 • ważna (urgent),
 • wyjątkowa (unique),
 • szczegółowa (ultra-specific).

Teksty posiadające powyższe cechy są pomocne szczególnie w procesie budowania wizerunku eksperta. Dłuższe merytoryczne posty również mogą świetnie spełniać swoją funkcję na Facebooku i stworzyć pozytywny obraz marki. Przede wszystkim sprawdzają się głównie w branżach związanych z edukacją czy skierowanych do konkretnej, wąskiej grupy odbiorców posiadających wspólną pasję. Tutaj znowu wracamy do podstaw – czyli poprzedzenia pisania ustaleniem celów marketingowych i poznanie swoich potencjalnych klientów.

CTA – zmotywuj do działania

Kolejny tajemniczo brzmiący skrót. CTA (ang. Call to Action) to po prostu wezwanie do działania. Tym działaniem może być zapisanie się na newsletter, skomentowanie wpisu czy ostatecznie zakup produktu, czy usługi. Używaj w swoich postach zwrotów, które bezpośrednio skłonią odbiorcę do reakcji.

AIDA – przepis na skuteczny copywriting w social media

Efektywny tekst powinien składać się więc z kilku elementów. Są nimi:

 • uwaga (attention),
 • zainteresowanie (interest),
 • pragnienie (desier),
 • działanie (action).

Post musi być przede wszystkim odnaleziony przez odbiorcę, następnie musi skupić jego uwagę i wzbudzić zainteresowanie. W tym momencie u użytkownika powinna się pojawić chęć posiadania danego produktu czy usługi, a wraz z zakończeniem wpisu odbiorca ma podjąć odpowiednie działanie, aby sfinalizować cały proces.

Budowanie zaufania

Proces budowy wizerunku do łatwych nie należy. Mimo początkowego zachwytu i zainteresowania ludzie mogą podejść do Ciebie nieufnie. Będą potrzebowali dowodów na poparcie społeczne. Warto więc wzmocnić swoją wiarygodność poprzez powoływanie się na autorytety w Twojej branży. Pojawienie się w postach osób i marek znanych oraz szanowanych pomoże Ci dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dbaj o jakość swoich usług. Większość osób czyta opinie, szuka dowodów i świadectw, zanim obdarzy firmę zaufaniem.

Zakończenie – analizuj efektywność

Ogromną zaletą reklam w social media jest możliwość monitorowania wielu wskaźników ukazujących skuteczność konkretnych składowych kampanii. Jest to więc potężne narzędzie w walce o klienta. Warto więc z niego korzystać. W jaki sposób? Stwórz kilka tekstów reklamowych. Następnie dokonaj dogłębnej analizy, który z nich przynosi największe efekty i w niego zainwestuj. Nie kieruj się subiektywnymi opiniami czy swoimi odczuciami. Zwróć uwagę na niepodważalny fakty.

Nigdy nie poprzestawaj w poszukiwaniu nowych metod. Analizuj, sprawdzaj i testuj nowe możliwości. Rynek konsumenta z pewnością się ciągle zmienia i trzeba za nim nadążyć.

Copywriting w social media – podsumowanie

Podsumowując, media społecznościowe są już częścią życia większości firm i ludzi, którzy spędzają na ich przeglądaniu swój cenny czas. Ich możliwości wykorzystania są ogromne i dostępne nawet dla nowych marek z małym budżetem. Nie ma gotowego przepisu na sukces w social media, ale istnieje szereg reguł, zasad, z których warto korzystać. Pamiętaj o trzech podstawowych etapach – planowanie, tworzenie efektywnych treści i analiza. Nie działaj przypadkowo. Copywriting w social media bez wątpienia spełnia ważną funkcję budowania wizerunku marki oraz zwiększania wyników sprzedażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *