Kategorie
Ciekawostki i wskazówki

Czy warto studiować psychologię? Perspektywy zatrudnienia

Jesteś zainteresowany zgłębianiem ludzkiej psychologii, ale nie wiesz, czy to dla ciebie odpowiednia ścieżka kariery? W dzisiejszych czasach wszechstronność jest cenną cechą, a studia psychologiczne zapewniają rozwój na wielu płaszczyznach. Chcesz wiedzieć, czy to odpowiednia dla ciebie droga do kariery? Zapraszam do czytania!

Studia psychologiczne – za i przeciw

Studia psychologiczne, jak każdy kierunek, ma wady i zalety, które pomagają w decyzji o ich podjęciu. Oto kilka z nich:

Zalety

  • nabywanie umiejętności przydatnych w życiu zawodowym i osobistym (komunikacja, skuteczne zachowania liderskie)
  • zawód, który nie przestanie być potrzebny
  • nauka przez całe życie, rozwój
  • wysokie zarobki (ale tylko po odpowiednich specjalizacjach)

Wady

  • długi czas edukacji (5 letnie studia jednolite + specjalizacje, które trwają ok. 4 lat)
  • wysokie koszty specjalizacji (kwoty sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych)
  • jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów

Co po psychologii?

Po studiach psychologicznych jest mnóstwo możliwości zatrudnienia nie tylko z dziedziny bezpośrednio związanej z psychologią:

Psycholog kliniczny

Psychologiem klinicznym zostaje osoba, która ukończyła studia psychologiczne oraz czteroletnią specjalizację. Obszar jego działania jest węższy niż psychologa bez specjalizacji i skupia się na diagnozowaniu różnego rodzaju zaburzeń według systemu diagnostycznego. Najczęściej współpracują z innymi specjalistami jak psychiatrami i onkologami. Psychologia kliniczna zapewnia również wysokie zarobki – minimalne wynagrodzenie wynosi ponad 8000 zł brutto.

Przeczytaj również: Tworzenie treści na stronę o kulturze: recenzje książek, filmów, sztuki i muzyki

Psycholog szkolny

Absolwent studiów psychologicznych posiadający przygotowanie pedagogiczne dzięki np. studiom podyplomowym pedagogicznym. Ich głównym zadaniem jest udzielanie pomocy psychologicznej nauczycielom, uczniom oraz rodzicom danej szkoły.

Psycholog policyjny

Absolwent studiów psychologicznych, który pomyślnie przeszedł proces rekrutacji policyjnej. Jego zadaniem jest ocena kondycji psychicznej kandydatów oraz ich zdolność do służb mundurowych.

Psychoterapeuta

Psychoterapeuci muszą mieć ukończone studia, jednak niekoniecznie na kierunku psychologii. Psychoterapeuta nawiązuje z pacjentem relację długofalową, gdy psycholog zajmuje się raczej doraźną pomocą. By zostać psychoterapeutą należy skończyć czteroletnią specjalizację, która mimo kosztów stanowi dobre uzupełnienie studiów psychologicznych. Zarobki psychoterapeutów oscylują w granicach ok. 6000 zł brutto.

Kariera w marketingu oraz PR

Osoba po studiach psychologicznych nabywa umiejętności przydatne w marketingu oraz PR. Rozumie system zachowań ludzkich, toteż potrafi trafnie zdiagnozować potrzeby konsumentów, nawiązywać relacje przydatne w działaniach nie tylko marketingowych, ale także PR jak kontakt z mediami, dbanie o wizerunek klienta.

Studia psychologiczne dają informacje na temat psychiki człowieka, przedstawiają pewne schematy zachowań ludzkich. Wiedza nabyta podczas lat nauki pomaga nie tylko w karierze, ale także w życiu codziennym.

Autor tekstu: Martyna Szcześniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *