Kategorie
Ciekawostki i wskazówki

Darmowe zdjęcia stockowe – skąd je pobrać?

Marita studiuje dziennikarstwo – kierunek jej marzeń. W końcu od zawsze uwielbiała pisać, znajomi mówili, że ma „lekkie pióro”. Dlatego niezwykle ucieszyła się, gdy na warsztatach filmowych dostała za zadanie napisać scenariusz. Postanowiła urozmaicić go zdjęciami nawiązującymi do akcji. Usiadła do laptopa i zaczęła się zastanawiać, gdzie ich szukać, żeby nie złamać prawa. Wtedy z pomocą przychodzą strony z darmowymi zdjęciami stockowymi!

Czym są zdjęcia stockowe?

Są to gotowe zdjęcia, które znaleźć można na tak zwanych serwisach stockowych, czyli bankach multimediów. Zazwyczaj mają one o wiele wyższą jakość, rozdzielczość niż te publikowane chociażby w mediach społecznościowych. Często są także dodatkowo płatne, a ich darmowe wersje wiążą się ze znakami wodnymi. Część serwisów oprócz zdjęć oferuje także animacje, muzykę czy krótkie filmiki oraz efekty dźwiękowe. Można je wykorzystać w celach marketingowych lub prywatnie, na własny użytek.

O czym trzeba pamiętać, korzystając z darmowych zdjęć stockowych?

Pisząc o pobieraniu czegokolwiek z sieci, nie można pominąć kwestii praw autorskich. Zawsze trzeba sprawdzić, jaki rodzaj licencji obowiązuje na danej stronie czy kategorii, a nawet przy pojedynczym zdjęciu. Część z nich zezwala na użycie obrazu tylko w jego oryginalnej postaci czy wyłącznie w celach niekomercyjnych – w zależności od wariantu Creative Commons. W niektórych przypadkach niezbędne jest także podanie źródła, z którego korzystaliśmy, czasami pliku można użyć tylko raz.

Przeczytaj także: Studia dla copywritera – czy istnieją najlepsze?

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia stockowe?

Marita nie zamierza płacić za zdjęcia – w końcu to tylko projekt na studia, nie dla wielkiej firmy. Skorzysta zatem z darmowych stron. Jakie ma możliwości?

  1. FotoOMNIA – polski serwis oferujący zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Mogą być używane zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Grafiki podzielone są na szereg różnych kategorii, w tym rośliny, zwierzęta, jedzenie, pejzaż czy hobby. Strona dostępna jest także w wersji angielskiej i niemieckiej.
  2. Unsplash – oprócz zdjęć, można tam znaleźć różnego rodzaju tekstury czy modele 3D. Strona dzieli się na takie kategorie jak historia, sztuka, biznes czy moda. Przede wszystkim bazuje na zdjęciach krajobrazów.
  3. Pixabay – to nie tylko zdjęcia, lecz także filmy video, muzyka, pliki GIF czy efekty dźwiękowe. Wszystko za darmo, większość bez logowania (jedynie pobieranie najwyższej rozdzielczości wymaga konta). Można wybierać między zdjęciami, ilustracjami a grafikami.
  4. Startup Stock Photos – strona zbierająca głównie zdjęcia „biurowe” – przedstawiające pracę przed komputerem, korzystanie z telefonu czy spotkania firmowe.
  5. Pickup Image – zdjęcia przyrody z różnych stron świata, w tym parków narodowych, wodospadów, kanionów czy największych miast.
  6. io – szereg różnych kategorii, od książek po pieski aż do wina i abstrakcji.
  7. Kaboom Pics – można wybrać dominującą kolorystykę zdjęcia oraz preferowaną orientację – pionową bądź poziomą.
  8. LibreShot – kolekcja zdjęć autorstwa fotografa Martina Vorela, o różnym zakresie tematycznym.
  9. FoodiesFeed – fantazyjne zdjęcia jedzenia.

Zdjęcia stockowe – podsumowanie

Jak widzisz, dzięki darmowym serwisom można znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze. Marita w kilka sekund wyszukała interesujące ją grafiki, które znacznie urozmaiciły jej scenariusz filmu i nadały mu wiarygodności. Darmowe zdjęcia stockowe przydają się także w budowaniu strony internetowej, gdy nie możemy sobie pozwolić na zatrudnienie grafika czy fotografa, a chcemy skutecznie zachęcić odbiorców do skorzystania z naszych usług. Jest to szybki, prosty i darmowy sposób. A przede wszystkim – legalny.

Który z podanych wyżej serwisów wykorzystasz w swojej pracy? Do czego?

Autor tekstu: Marta Stawiarska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *