Obrana ścieżka kształcenia wyższego w dużym stopniu definiuje naszą przyszłą karierę zawodową. Studia wybieramy zgodnie z pasją, naszymi predyspozycjami, ale chcemy też szybko znaleźć pracę i dobrze zarabiać. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o kierunku studiów warto wiedzieć, który zapewni nam szerokie perspektywy zatrudnienia.
Wybór kierunku studiów z dziedziny nauk ścisłych
Od lat wśród najbardziej pożądanych zawodów prym wiodą te związane z branżami IT i techniczną.
W dobie powszechnej cyfryzacji kompetencje informatyczne wykorzystywane są w niemal każdej dziedzinie życia. Umiejętności programowania, tworzenia baz danych czy dbania o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni dają gwarancję zawsze dostępnej, dochodowej pracy. Wybór kierunku studiów takich jak:
- informatyka,
- sztuczna inteligencja,
- analiza danych,
- cyberbezpieczeństwo,
- automatyka i robotyka
to pewny sukces zawodowy w przyszłości.
Przeczytaj również: Sztuczna inteligencja jako narzędzie do analizy i przewidywania preferencji czytelników
Rozwój technologii, pozyskiwanie efektywnych źródeł energii odnawialnej to znaki naszych i z pewnością przyszłych czasów. W związku z tym pewną karierę mają przed sobą absolwenci:
- inżynierii biomedycznej,
- inżynierii energetycznej,
- inżynierii lotniczej i kosmicznej,
- elektroniki i telekomunikacji.
Przyszłościowe kierunki studiów – ekonomiczne
Na rynku pracy obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zakresu marketingu. Firmy szukają osób, które w profesjonalny sposób opracują strategie promocji i reklamy danej marki. Perspektywicznym wyborem będą więc:
- marketing i zarządzanie,
- zarządzanie projektami,
- reklama.
Jakie studia humanistyczne najlepiej wybrać?
Dla osób posiadających zdolności humanistyczne i językowe dobrą pozycję życiową mogą zapewnić:
- prawo,
- filologie (angielska/germańska/chińska itd.).
Studia na wydziale prawa (choć niezwykle wymagające) zapewniają wysoce ceniony zawód. Ponadto dają możliwość aplikacji na wszystkie zawody prawnicze i pokierowanie swoją karierą w ciekawy sposób.
Biegłość w językach obcych to pożądana przez pracodawców cecha. Liczba firm działających na arenie międzynarodowej stale rośnie. Ilość branż, w których absolwenci studiów lingwistycznych mają szansę znaleźć dobrze płatną, interesującą pracę jest nieograniczona.
Przyszłościowe kierunki studiów z dziedziny medycyny
Polska od lat zmaga się z deficytem kadry lekarskiej, wykwalifikowanych pielęgniarek, farmaceutów. Studia medyczne to wybór dla osób o szczególnych zdolnościach i predyspozycjach. Zdobyta specjalizacja otwiera jednak drzwi do kariery zarówno w kraju, jak i za granicą, a także prowadzenia własnej, wysoce dochodowej praktyki lekarskiej. Przyszłościowym wyborem będzie, wobec tego:
- medycyna,
- pielęgniarstwo,
- farmacja.
Jaki kierunek studiów najlepiej wybrać?
Idziemy na studia, aby rozwijać swoje pasje, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności, a po otrzymaniu dyplomu znaleźć pracę i dobrze zarabiać. By taki plan się ziścił, warto wybrać przyszłościowy kierunek studiów z jednej z perspektywicznych branż. Wychodząc naprzeciw spodziewanym trendom na rynku pracy, mamy gwarancję satysfakcjonującej kariery zawodowej w przyszłości.
Autor tekstu: Alicja Polak