Kategorie
Copywriting

Co to jest lekkie pióro i czy można się tego nauczyć?

Lekkie pióro to nic innego jak łatwość przedstawiania otaczającej nas rzeczywistości w formie pisanej. Są osoby, którym przychodzi to naturalnie i niemal od zawsze potrafią opisywać świat, a ich myśli same przelewają się na papier za pomocą słów. Bez wysiłku. Ludzie obdarzeni lekkim piórem potrafią przyciągnąć uwagę czytelnika pisząc barwnie. Ich teksty czyta się z ciekawością, a przy tym nawet najtrudniejszy temat wydaje się prosty.

Lekkie pióro vs lanie wody

Można się zastanawiać, czy tak zwane lanie wody jest tożsame z lekkim piórem. Odpowiedź jest jednoznaczna: oczywiście, że nie! Lanie wody to pisanie w zasadzie o niczym. Tekst taki choć długi niczego nie wnosi. Czytelnik nie ma większej wiedzy po przeczytaniu artykułu. Pisanie lekkim piórem to przekazywanie odbiorcy nowych informacji z łatwością, ale równocześnie z precyzją, tak, aby każdy materiał pogłębiał wiedzę. Osoby o lekkim piórze zazwyczaj nie potrzebują dużej ilości czasu, aby coś stworzyć. Efekt końcowy niemal automatycznie powstaje w ich głowie.

Plastyczność słów

Piszący lekkim piórem, bardzo często w sposób niezwykle plastyczny opisują rzeczywistość. Nadają jej wyraźny kształt, tak, że czytelnik nie ma wątpliwości co autor miał na myśli i co chciał przekazać. Taki copywriter zazwyczaj używa wielu przymiotników i zróżnicowanych słów. Jego twórczość na każdy temat jest przystępna dla szerokiego grona odbiorców.

Lekkie pióro a pisanie o faktach

Można pomyśleć, że lekkie pióro wyklucza pisanie o faktach i zawieranie ważnych informacji w skróconej formie. Po głębszej analizie dojdziemy jednak do wniosku, że łatwość wyrażania myśli i przelewania jej na papier jest ważna również w przypadku trudniejszych tematów. Bardziej skomplikowane zagadnienia należy przecież wyjaśniać w prosty sposób.

Kreatywność

Lekkie pióro naturalnie wiąże się z kreatywnością. Umysł kreatywny to umysł plastyczny, który potrafi wymyśleć kilka różnych możliwości i wybrać tą najwłaściwszą. Jeśli copywriter jest kreatywny, znajdywanie różnorodnych słów, ich dobieranie i operowanie nimi, nie sprawia mu trudności. Takie osoby potrafią bezproblemowo napisać na jeden temat wiele różnorodnych treści. Przydaje się to w szczególności w przypadku pisania tekstów na blogi, gdzie różne zamówienia mogą dotyczyć jednego tematu. Wtedy osoba pisząca musi z otwartym umysłem podejść do każdego zadania i kreatywnie, za każdym razem, tworzyć coś innego.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do tworzenia spersonalizowanych zaleceń czytelniczych

Ćwiczenia wspomagające kreatywność

Jeśli chcesz popracować nad swoją kreatywnością, przyda Ci się kilka prostych ćwiczeń. Warto je wykonywać, ponieważ nie tylko wspomagają kreatywność, ale także ćwiczą umysł i rozwijają.

Przykładowe ćwiczenia wspomagające kreatywność:

  • wymyśl jak najwięcej wyrazów/owoców/warzyw/miast… na daną literę,
  • wymyśl jak najwięcej przedmiotów związanych z danym kolorem,
  • szukaj synonimów do napotkanych słów,
  • znajdź nowe zastosowania dla przedmiotów, np. dla długopisu czy spinacza,
  • odkryj różne sposoby zarysowywania powierzchni, np. linie, kropki, kratka…,
  • wymyślaj historie i bajki,
  • rozwiązuj łamigłówki i zadania logiczne,
  • słuchaj muzyki klasycznej i wyobrażaj sobie świat jaki przedstawia,

Z czasem samodzielnie zaczniesz odkrywać aktywności sprzyjające kreatywności. Są one często bardzo dobrą odskocznią od codziennych obowiązków, również tych pisarskich.

Czy każdy może mieć lekkie pióro?

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że każdy może mieć lekkie pióro. Owszem, można poćwiczyć kreatywność, starać się poszerzać swoją wiedzę i zwiększać umiejętności, pewne cechy pozostają jednak wrodzone. Tak jak nie każdy może być mistrzem nauk ścisłych, tak i nie każdy może tworzyć treści. Są osoby, które od najmłodszych lat mają zdolności pisarskie i takie, które ani tego nie lubią, ani nie potrafią. To nic złego, że jesteśmy różni. Najważniejsze, aby Ci którzy dostrzegli w sobie talent do posiadania lekkiego pióra, nie ukrywali się z nim, ale chętnie z niego korzystali i rozwijali swoje zdolności.

Autor tekstu: Anna Biolik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *