Pisanie tekstów towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i nie ma wątpliwości, że miało i nadal ma ogromny wpływ na rozwój cywilizacji i kultury. Ukazanie się takich dzieł jak np. Biblia, Koran czy konstytucja, potwierdza ogromne znaczenie piśmiennictwa i jego udział w życiu codziennym. Oczywiście, istnieją tysiące, jak nie dziesiątki tysięcy form pisanych. Od prostych znaków na ścianach jaskiń, po treny i fraszki Jana Kochanowskiego, na aktach prawnych kończąc. My jednak skupimy się na najbardziej komercyjnej formie, której początki sięgają wiele lat wstecz, ale zyskały zupełnie nowe znaczenie w dobie Internetu, a mianowicie na tekstach marketingowych.
Pisanie tekstów od „A do Z”
Copywriting (bo tak z języka angielskiego definiujemy pisanie tekstów marketingowych) polega na tworzeniu wyspecjalizowanych treści o charakterze marketingowym. W celu spełnienia wymogów biznesowych zleceniodawcy. Inaczej rzecz ujmując, copywriter i jego teksty mają sprawić, że dany biznes zyska wizerunkowo oraz finansowo.
W pisaniu tekstów wyróżnia się 5 podstawowych kroków:
- Zbieranie pomysłów
- Analiza i wybór słów kluczowych
- Zaprojektowanie układu tekstu
- Właściwe tworzenie i edytowanie treści
- Optymalizacja SEO
Powyższa chronologia tylko potwierdza, że sam dar posiadania „lekkiego pióra” nie wystarcza. W tym wypadku nie ma mowy o spontanicznym i dowolnym dobieraniu treści. Przekaz powinien być zaplanowany i wykonany na podstawie wcześniej przyjętego szkicu.
Zanim przystąpimy do przelewania naszych myśli na papier, musimy również zadbać o skrupulatne sprecyzowanie grupy odbiorców, chwytliwy tytuł oraz zoptymalizowane frazy kluczowe, zwiększające widoczność tekstu w wyszukiwarkach internetowych.
Pisanie tekstów w praktyce
Pisanie tekstów nie stawia zbyt wiele technicznych wymagań. Optymalne narzędzie do pracy copywritera, czyli arkusz Microsoft Word stanowi pełne wsparcie w odpowiednim formatowaniu i edytowaniu tekstu. Alternatywną opcją mogą być arkusze Google.
Zakładając, że przeszliśmy przez wszystkie wyżej wspomniane kroki, nie zostaje nam nic innego jak pisanie tekstu. Aby uprościć sprawę, podzielimy ten etap na dwie czynności, którym przyjrzymy się poniżej.
Research
Poszukiwanie, studia czy badanie to trzy polskie odpowiedniki angielskiego terminu „research”. Takie przełożenie nie jest przypadkowe, gdyż osoba pisząca teksty powinna skrupulatnie zgłębić temat przed przelaniem go na przysłowiowy papier.
Współczesny publicysta treści marketingowych opiera swoją pracę na rzetelnej analizie specyficznych tekstów branżowych, których najłatwiej i najszybciej szukać na tematycznych stronach internetowych. Oczywiście nie oznacza to, że pisarz musi posiadać szczegółową i techniczną wiedzę na temat danych produktów czy sektora. Jego głównym zadaniem jest prawidłowa selekcja zdobytych danych i przedstawienie ich w korzystny i zachęcający dla potencjalnego klienta sposób.
Szeroko pojęty research to nic innego jak sprawne pozyskiwanie i redagowanie merytorycznych treści. Głównie na podstawie informacji umieszczonych w sieci, ale nie tylko… W zależności od zleconego zadania warto również zaglądnąć do bardziej konwencjonalnych nośników danych, czyli np. książek czy prasy.
Realizacja tekstu
Docelowa część, czyli złożenie wszystkich kroków i etapów w całość, powinna odbywać się w myśl poniższych zasad:
- zrozumiała, nieprzesadzona i dostosowana do odbiorcy treść;
- stylistyczna atrakcyjność publikowanych treści;
- weryfikacja tekstu po napisaniu.
Chcesz się dowiedzieć, jak wygląda realizacja tekstów? Zajrzyj na blog content writer!
Podsumowanie
Podsumowując, szeroko pojęte pisanie tekstów marketingowych, zwane copywritingiem intensyfikuje swoje działania w kierunku tworzenia merytorycznych i jednocześnie jak najbardziej oryginalnych treści marketingowych. Jego nadrzędnym celem jest poprawa wizerunku firmy, zwiększenie konwersji oraz użyteczności informacji, które mają bezpośredni wpływ na polepszenie widoczności w wyszukiwarkach.
Wszystkie powyższe części składowe mają za zadanie zwiększenie ruchu na stronie zleceniodawcy. Co za tym idzie – zwiększenie jego profitów i zasięgów.