Słownik Języka Polskiego definiuje plagiat jako „wykorzystanie bezprawnie cudzego dzieła, pomysłu pod własnym nazwiskiem; (…) przywłaszczony pomysł, dzieło lub zapożyczenie”. W dobie Internetu kradzież własności intelektualnej to dość powszechne zjawisko. Czy warto zaryzykować? Pójście tą drogą na skróty może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Rodzaje plagiatu
Ze względu na sposób wykorzystania cudzego dzieła, możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje plagiatu: jawny i ukryty.
Plagiat jawny
To uznanie cudzej twórczości za własną poprzez podpisanie jej swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. Może przyjąć np. formę całościową (całkowite przywłaszczenie utworu), częściową (częściowe przywłaszczenie) lub cytatową (wskazanie fragmentów utworu jako własnych).
Plagiat ukryty
Mamy z nim do czynienia wówczas, gdy następuje włączenie do dzieła całości lub części innego utworu. Tym samym plagiator reprodukuje pracę przy zachowaniu najważniejszych fragmentów w przekształconej formie, nie podając przy tym autora pracy lub źródła.
Plagiat ukryty może występować np. jako scalenie kilku dzieł w jedno z niepodaniem imion i nazwisk kilku twórców (redakcyjny), wprowadzenie utworu do pracy z pominięciem źródła i niezastosowaniem cudzysłowu (inkorporacyjny) lub stworzenie dzieła z wykorzystaniem informacji niechronionej przez prawa autorskie (informacyjny).
Zobacz: Jak się skupić? 7 skutecznych sposobów na koncentrację
Sprawdzone sposoby na uniknięcie plagiatu w internecie
Niezawodnym sposobem na uniknięcie plagiatu w internecie jest samodzielność w tworzeniu treści. Niekiedy, z różnych powodów, to wyzwanie – w takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy doświadczonego copywritera, który swoimi działaniami dodatkowo przyczyni się do lepszego pozycjonowania naszej strony.
Internet oferuje nam także bezpłatne wyszukiwarki antyplagiatowe, np. PlagiarismSearch lub Copyscape. Wystarczy wkleić do nich kawałek tekstu lub cały plik, aby upewnić się, czy tekst, z którym pracujemy, jest oryginalny.
Licz się z konsekwencjami plagiatu
Internet to ogromne źródło informacji i gotowych do użycia treści. Zanim dopuścisz się świadomego kopiowania cudzej własności intelektualnej pamiętaj, że grozi za to kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności do 3 lat. Właściwy autor dzieła lub utworu może domagać się zadośćuczynienia w formie finansowej lub pisemnych przeprosin, a w przypadku plagiatu pracy dyplomowej studentowi grozi m.in. wydalenie z uczelni i odebranie tytułu naukowego.
Jeśli publikujesz w sieci, plagiat może zdyskredytować Cię w oczach odbiorców, a mechanizmy wyszukiwarek internetowych za karę zmniejszą widoczność Twojej strony lub bloga. Warto zatem poświęcić czas na stworzenie autorskich treści lub zlecić to zadanie profesjonalistom.
Autor tekstu: Natalia Fordubińska-Cieślak