Obecnie coraz rzadziej spotyka się ludzi, którzy pracują w jednym zawodzie przez całe swoje życie. Wiele osób nie chce trwać w zawodzie, który nie spełnia ich oczekiwań, nudzi czy nie daje możliwości rozwoju. Z tego powodu postanawiają się przebranżowić. Jak najlepiej rozpocząć ten proces? Prezentujemy najważniejsze kroki, jakie należy podjąć, gdy chcemy się przekwalifikować.
Kiedy warto rozważyć zmianę zawodu?
Na zmianę zawodu decydują się przede wszystkim osoby, które doświadczyły wypalenia zawodowego, ale także te, których wyobrażenie o zawodzie odbiega od rzeczywistości. Osoby, których praca jest nisko opłacana czy postrzegana jako mało znacząca, również coraz częściej podejmują się zmiany ścieżki zawodowej. Jak zatem rozpoznać, czy to już czas na zmianę, czy może wystarczy kilka dni urlopu?
O przebranżowieniu warto pomyśleć, kiedy wykonywany zawód wywołuje w nas złość i frustrację, a codzienna praca to gehenna. Kolejnym symptomem sugerującym zmianę jest ciągłe poczucie marnowania swoich predyspozycji i talentów, a trwanie na takim stanowisku powoduje spadek poczucia własnej wartości. Tym bardziej, gdy wymienione sytuacje nie są jednorazowe i sporadyczne, a uczucie wypalenia i bezsensu towarzyszy nam dzień w dzień, wówczas jest to jasny sygnał, że pora zmienić branżę.
Jak się przebranżowić?
Kwestia przebranżowienia w większości przypadków wygląda podobnie, niezależnie od zawodu, jaki wybrała dana osoba. Podczas zmiany pracy warto jednak kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami, które znacznie ułatwią cały ten proces.
- Analiza swoich mocnych i słabych stron – zanim zapadną decyzje o zmianie branży, warto dokonać autoanalizy, która pomoże zniwelować ryzyko podjęcia złego wyboru. W przypadku kiedy określenie swoich plusów i minusów jest trudne, zawsze można poprosić o pomoc najbliższych lub wybrać się do profesjonalnego doradcy zawodowego.
Przeczytaj również: Sztuczna inteligencja jako narzędzie do automatycznego generowania opisów miejsc i krajobrazów w książkach
- Określenie swoich celów – wybierając nowy zawód, warto kierować się nie tylko względami finansowymi, ale także satysfakcją i zadowoleniem. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić dokładną weryfikację interesującego nas zawodu.
- Stworzenie planu działania – jeśli nowy zawód został już wybrany, teraz kolej na stworzenie planu działania. Należy w nim odpowiedzieć na pytania takie jak: co trzeba zrobić, żeby osiągnąć wyznaczony cel? Jakie kompetencje i umiejętności trzeba dodatkowo zdobyć? Poszukiwanie nowego zatrudnienia może trochę potrwać, dlatego ważne jest, aby plan działania uwzględniał optymalną ścieżkę rozwoju kariery.
- Nie rezygnuj z obecnego zatrudnienia – wizja rezygnacji z pracy, która nie sprawia nam przyjemności, jest bardzo kusząca. Warto jest jednak poczekać z tak radykalną decyzją. Przekwalifikowanie nie jest szybkim i łatwym procesem, wręcz przeciwnie może trochę trwać, a utrata płynności finansowej może utrudnić a w najgorszym scenariuszu uniemożliwić nam zmianę zawodu.
- Zadbanie o rozwój potrzebnych umiejętności – nie zawsze będziemy posiadać wszystkie wymagania do nowej pracy. Zwykle oprócz braku doświadczenia w danej dziecinie będziemy mieć też braki w innych wymaganych umiejętnościach, dlatego warto zadbać o to, aby jak najszybciej zdobyć odpowiednie kwalifikacje.
- Sprawdzenie nowego zawodu – warto poszukać praktyk lub wolontariatu w zawodzie, jaki nas zainteresował. Dzięki temu będziemy mogli przekonać się, czy wybrany zawód jest odpowiedni i spełnia nasze wymagania.
- Pozytywne myślenie – przekwalifikowanie to duży stres i wątpliwości. Strach przed nowym i nieznanym jest czymś normalnym, a wątpliwości w tym czasie na pewno będą pojawiać się częściej. Warto wówczas pamiętać o pozytywnych skutkach podjętej decyzji, to zmniejszy stres i zdenerwowanie.
Przebranżowienie i zmiana zawodu – podsumowanie
Zmiana zawodu to poważne przedsięwzięcie, zwłaszcza jeśli od wielu lat wykonujemy tę samą profesję. Jednak coraz więcej osób decyduje się na taką zmianę. Warto pamiętać, że jest to nowa sytuacja, która może być bardzo stresująca. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować plan działania, który pomoże w realizacji podjętej decyzji i zaprowadzi nas krok po kroku do nowej profesji.
Autor tekstu: Ewa Janus