Studenci! Jeśli czytacie ten artykuł, macie szansę zrobić coś, co przyniesie wam korzyści na całe życie. Pogodzenie pracy i studiowania to świetny wstęp do dorosłego życia. Wykorzystajcie swoją młodość i energię, aby kształtować przyszłość i utorować sobie drogę do sukcesu.
Odnajdźcie najwyższy cel i motywację
We wszystkim, co robicie, możecie znaleźć coś satysfakcjonującego. Kluczem jest odnalezienie odpowiednio silnej motywacji. Osiąganie celów wymaga skupienia i poświęcenia. Studia i praca pod tym względem niewiele różnią się od innych życiowych wyzwań.
- Chwila introspekcji z pytaniem „Jaki jest mój prawdziwy życiowy cel?” pomoże wam wyrazić siebie.
- Jeśli to, co robicie na studiach i pracy, przybliża was do lepszej wersji siebie, róbcie to.
- Nadrzędny cel będzie pełnić rolę latarni morskiej, wskazując, na czym się skoncentrować, a z czego zrezygnować.
Jednajcie sobie ludzi
Szczera komunikacja z samym sobą to nie wszystko. Ważne są również relacje z innymi ludźmi. Ja też będę z wami szczery – jeśli chcecie skończyć studia z wyróżnieniem, darujcie sobie pracę. Jednakże łączenie pracy i studiów daje szansę zdobycia umiejętności, których nie da wam samo siedzenie na wykładach.
- Praca na studiach zmusi was do załatwiania spraw uczelnianych za pośrednictwem innych.
- Pielęgnowanie kontaktów pozwoli wam być na bieżąco z tym, co dzieje się na uczelni.
- Rozwiniecie umiejętności miękkie, kluczowe w zawodach wymagających pracy z ludźmi, jak dziennikarstwo czy zarządzanie.
- Ograniczony czas na sprawy uczelniane nauczy was egzekwowania różnych rzeczy od innych, co jest związane z byciem dobrym kierownikiem.
Pamiętajcie, aby współpracować z tymi, którzy was akceptują, i nigdy się nie narzucajcie.
Przeczytaj również: Czy warto studiować zaocznie? Plusy i minusy
Bawcie się w przeciąganie liny
Oprócz kolegów i koleżanek ze studiów weźcie pod uwagę osoby sprawujące nad wami autorytet. Profesorowie na uczelni oraz wasz pracodawca będą dążyli do wyegzekwowania od was określonych rzeczy. Profesorowie mogą być bardzo wymagający, a pracodawca będzie chciał jak najwięcej skorzystać z waszej pracy.
- Nie będziecie w stanie spełnić wszystkich wymagań profesorów oraz pracodawcy idealnie, więc będziecie musieli zawalczyć o swoje.
- Esencją tej walki jest prowadzenie konstruktywnych negocjacji, aby nikogo nie urazić.
- Chodzi o to, byście zawsze byli mili i rozwiązywali sprawy z humorem, zwiększając szanse na łaskawość pracodawcy lub profesora. Stąd „zabawa w przeciąganie liny”.
Podsumowanie
Pogodzenie pracy ze studiami to wyzwanie, ale również szansa na rozwój osobisty i zawodowy. Kluczem do sukcesu jest jasne określenie celów, silna motywacja i umiejętność współpracy z innymi.
- Wasza droga do sukcesu jest wyjątkowa, dlatego warto, abyście byli elastyczni, aby osiągnąć zamierzone cele.
- Wierzcie w siebie i starajcie się, nawet jeśli sprawy wyglądają beznadziejnie.
Dzięki własnej elastyczności i wskazówkom z tego artykułu możecie pomyślnie przejść przez studia i pracę, zarobić pieniądze i zdobyć pierwsze zawodowe doświadczenie.
Autor tekstu: Kamil Kondrat