Kategorie
Ciekawostki i wskazówki

Czy warto iść na studia językowe? Perspektywy zatrudnienia

Dziś umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym to standard, bez którego ciężko jest funkcjonować na rynku pracy. Zanim jednak zdecydujesz się poświęcić pięć lat na studia językowe, poznaj ich specyfikę i korzyści. Język obcy jest ważny, ale czy warto podjąć studia językowe?

Kierunki studiów językowych: filologia czy lingwistyka?

Studia językowe to dużo więcej niż nauka języka. Filologia oprócz nauki samego języka wraz z jego opisową gramatyką, obejmuje wiedzę o kraju, w którym jest używany, a więc jego: historię, kulturę, filozofię, kwestie społeczne i polityczne, no i oczywiście literaturę – to kierunek dla tych, którzy lubią czytać (często w języku oryginalnym).

Lingwistyka natomiast dotyczy sprawności językowej, czyli języka jako współczesnego narzędzia komunikacji. Łączy ona zagadnienia z obszaru komunikacji międzykulturowej, biznesu i zarządzania. O ile filologia dotyczy jednego języka, o tyle lingwistyka obejmuje dwa języki, przy czym jeden z języków (np. angielski) jest wiodący, a drugiego (np. niemieckiego) uczysz się od podstaw.

Najprościej rzecz ujmując: lingwistyka jest nauką języka, a filologia nauką o języku.

Top 8 języków na rynku pracy – które studia językowe wybrać?

Ile języków, tyle kierunków, a uczelnie posiadają szeroką ofertę studiów. Na który język postawić, wybierając kierunek studiów językowych?

Na portalach z ofertami pracy, tj. pracuj.pl czy linkedin.com, najczęściej poszukiwani są specjaliści języka angielskiego i niemieckiego. Te dwa języki zdecydowanie wiodą prym na polskim rynku pracy.

Przeczytaj także: Obsługa klienta – co zrobić, by była efektywna?

Poza wyżej wymienionymi popularne są także języki: francuski, włoski, hiszpański. Cieszą się one zainteresowaniem pracodawców, a jednocześnie stanowią niszę rynkową, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze kierunku studiów językowych.

Warto wspomnieć też o bardziej egzotycznych językach, a mowa tu o chińskim, japońskim i koreańskim. Szacuje się, że na liście najczęściej używanych języków świata język chiński zajmuje czołowe miejsce, a jego nauka w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna. Chiny i Japonia to potężne kraje. Chcąc odnieść tam sukces, konieczna jest znajomość lokalnego języka.

Studia językowe – „Co ja będę po tym robił?”

Najczęściej wymienianymi zawodami przy ofertach studiów językowych są: nauczyciel lub tłumacz. Jednak możliwości są dużo większe i dużo ciekawsze. Specjaliści językowi są potrzebni niemal w każdej dobrze prosperującej firmie. Osoby po kierunkach językowych mogą znaleźć pracę w administracji państwowej, placówkach kulturalnych, instytucjach edukacyjnych, przedsiębiorstwach gospodarczych, organizacjach pozarządowych, instytucjach UE, biurach podróży, mediach, dziennikarstwie czy literaturoznawstwie.

Studia językowe – czy warto?

Cóż… decyzja należy do Ciebie! Jeśli interesuje Cię język i jego kraj w szerokim ujęciu, wiążesz z danym językiem swoją przyszłość, to studia językowe są dla Ciebie. Być może to twoje marzenie, a marzenia są po to, żeby je spełniać. Jeśli jednak zależy Ci jedynie na praktycznej nauce języka do celów osobistych, lepszym rozwiązaniem może okazać się kurs językowy. Sam wiesz, co dla Ciebie najlepsze.

Autor tekstu: Iwona Kramarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *