Kategorie
Ciekawostki i wskazówki

Studiowanie dwóch kierunków jednocześnie – czy to ma sens?

Moment wyboru studiów jest niezwykle istotny dla naszego życia prywatnego, jak i przyszłego życia zawodowego. Stając się studentem, należy zmienić tryb uczenia się, ponieważ zajęcia te różnią się od tych prowadzonych w szkole średniej. Wielu młodych ludzi decyduje się jednak na studiowanie dwóch kierunków jednocześnie.

Poszerzanie wiedzy

Najbardziej wartościową korzyścią wynikającą ze studiowania dwóch kierunków jest poszerzenie swojej wiedzy oraz umiejętności. Jest to niezwykle ważne, kiedy myślimy o zwiększeniu swojej atrakcyjności na rynku pracy. Dzięki temu istnieje możliwość postawienia na rozwój osobisty, nie w jednej, a wielu dziedzinach i obszarach.

Ponadto, zakończenie edukacji w trybie dwukierunkowym z pewnością daje ogromną satysfakcję i zachęca do podejmowania wyzwań, wymagających samodyscypliny również w przyszłości.

Organizacja czasu

Chcąc studiować dwa kierunki w tym samym czasie, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy kolejny podejmowany kierunek nie będzie kolidował z pierwszym. Plany zajęć są zazwyczaj rozłożone w czasie całego dnia, dlatego należy upewnić się, czy nasza decyzja nie spowoduje problemów. Istnieje także możliwość przejścia na indywidualny tok nauczania, jednak aby było to możliwe należy spełnić dwa istotne warunki – bardzo dobre wyniki w nauce oraz ukończenie pierwszego roku macierzystego kierunku.

Sprawdź, Co to jest lekkie pióro i czy można się tego nauczyć?

Podejmując wyzwanie, jakim są dwa kierunki studiów, należy pamiętać o tym, że z pewnością niewiele prywatnego czasu pozostanie nam do wykorzystania. Dlatego należy mieć na uwadze, że jeśli istnieje hobby lub pasja, którym należy się poświęcić – może zejść na dalszy plan.

Formalności, które stoją na drodze

Wybierając uczelnie państwową, o dostaniu się na drugi kierunek studiów będzie decydował wynik z egzaminu maturalnego, ewentualne egzaminy wstępne oraz obowiązkowa opłata rekrutacyjna wymagana przez uniwersytet. Uczelnia prywatna natomiast wymaga zarówno opłaty rekrutacyjnej, jak i stałej opłaty miesięcznej lub semestralnej – student ma możliwość wyboru najbardziej korzystnej dla niego opcji. Dlatego warto przemyśleć, wybierając drugi kierunek na uczelni prywatnej, czy poza czasem wolnym będziemy w stanie ponieść wszelkie koszty związane z rekrutacją.

Edukacja kluczem do sukcesu

Podejmując studia na dwóch kierunkach, stawiamy przed sobą ogromne wyzwanie pod względem organizacji prywatnego czasu, jak i dotychczasowej nauki na macierzystym kierunku. Dwa fakultety wymagać będą wysiłku oraz samodyscypliny, aby wszystko pogodzić i sprostać wymaganiom uczelni.

Jednakże determinacja oraz chęć zdobywania i poszerzania wiedzy z pewnością zaowocują benefitami w karierze zawodowej. Jeśli stoisz przed wyborem o podjęciu drugiego kierunku, skorzystaj z poradników, które umieszczane są na stronach uczelni. Zawarte są tam wszystkie informacje o polityce i zasadach placówki. Możesz także skontaktować się ze swoim opiekunem studiów, który odpowie na Twoje wątpliwości i być może – pomoże podjąć decyzję.

Autor tekstu: Natalia Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *