Kategorie
Content Copywriting Marketing

Teksty sponsorowane – co to za rodzaj contentu?

Marketing treści nie może ograniczać się tylko do działań prowadzonych w obrębie własnej witryny, firmowego bloga czy profilu w mediach społecznościowych. Należy więc nieustannie szukać nowych sposobów dotarcia do odbiorcy, wychodzić naprzeciw swoim potencjalnym klientom. To właśnie teksty sponsorowane mogą przyczynić się do poszerzenia zasięgu promocji. Artykuł ten pomoże czytelnikowi zgłębić istotę tego rodzaju treści i wskaże jak właściwie je wykorzystać.

Czym są teksty sponsorowane?

Teksty sponsorowane bez wątpienia stanowią rodzaj odpłatnej reklamy. Przede wszystkim tworzone w formie artykułów zawierających wartościowe treści dotyczące działalności reklamodawcy oraz linki kierujące czytelnika do strony właściwej.

Artykuł sponsorowany zgodnie z prawem prasowym powinien być widocznie oznaczony, informując czytelnika o charakterze reklamowym danego tekstu.

Pomimo wymogu zamieszczenia powyższej klauzuli, która może zniechęcić odbiorcę do lektury,  należy pamiętać, że celem tekstu sponsorowanego jest promocja danej marki, produktu czy usługi. Jego treść powinna być stworzona w taki sposób, aby wzbudzała zainteresowanie odbiorcy. A także zachęcała do zapoznania się z ofertą reklamodawcy na jego stronie.

Stosowane formy treści

Do tworzenia artykułów sponsorowanych można z pewnością wykorzystać takie formy przekazu treści jak:

 • poradnik – dzięki zrozumieniu potrzeb klientów i problemów, z jakimi się borykają, reklamodawca może zasugerować dogodne rozwiązanie problemu przy pomocy jego oferty;
 • wywiad – przeprowadzony z ekspertem zatrudnionym w danej firmie dostarczy wartościowych informacji o marce i wzbudzi większe zaufanie wśród odbiorców;
 • storytelling – ciekawa opowieść zawarta w artykule pomaga wzbudzić emocje i zdobyć zaufanie klienta.

Wiadomo, że nie jest to zamknięta lista, a jedynie kilka popularniejszych przykładów.

Teksty sponsorowane – rodzaje artykułów

Wśród treści sponsorowanych można wyróżnić ich trzy rodzaje:

 • reklamowy – zawiera bezpośrednie informacje o marce, produkcie bądź usłudze;
 • tematyczny – odwołuje się do branży podmiotu, którego dotyczy tekst sponsorowany, zawiera wzmianki o jego produktach lub usługach;
 • ekspercki – najbardziej naturalny spośród wymienionych, wysokiej jakości merytoryczny artykuł, w którym informację reklamową prezentujemy w profesjonalny, można by powiedzieć, że niezauważalny sposób.

Budowa tekstów

Content w rozumieniu tekstów sponsorowanych z technicznego punktu widzenia nie różni się zbytnio od innych artykułów SEO. Ponieważ publikujemy go na zewnętrznych stronach internetowych, jego cechą charakterystyczną jest to, że zawiera linki kierujące na stronę  macierzystą bądź na odpowiednie podstrony.

Elementami stałymi, które występują w tego rodzaju treściach, są:

 • tytuł – nie za długi, nie powinien przekraczać 75 znaków, to wymóg prawidłowego wyświetlania w wynikach wyszukiwania;
 • lead – krótki, chwytliwy zawierający streszczenie tematu, lecz pozostawiający „niedosyt” u czytelnika, prowokując go do dalszej lektury;
 • wstęp – wprowadza w tematykę, jakiej będzie dotyczył artykuł, zachęca do zgłębienia treści;
 • rozwinięcie – przedstawia wartościowe argumenty, udziela odpowiedzi, informuje, wzbogacone w infografiki, wykresy, zdjęcia czy wypunktowania;
 • zakończenie – podsumowuje artykuł, zawiera wnioski i przemyślenia końcowe;
 • stopka – źródło informacji na temat podmiotu publikującego treść, posiada link zewnętrzny i podpis.

Linkowanie jako priorytetowy cel tekstów sponsorowanych

Linki wychodzące zawarte w tekście sponsorowanym służą przekierowaniu użytkownika do strony głównej, odpowiedniej zakładki ofertowej bądź innych lokacji powiązanych z działalnością reklamodawcy. Pozyskanie tych hiperłączy jest nadrzędnym celem, tworzenia treści sponsorowanych.

Efektem wykorzystania tekstów sponsorowanych jest uskutecznienie link buildingu, co ma swoje odbicie w pozycjonowaniu oraz zwiększeniu widoczności marki i tworzeniu jej eksperckiego wizerunku.

Teksty sponsorowane – gdzie je zamieszczać i czego się wystrzegać? 

Miejsca do publikacji tekstów sponsorowanych można oczywiście szukać na własną rękę, jest to jednak czasochłonne zajęcie. Istnieje wiele portali zajmujących się pośrednictwem między reklamodawcą a wydawcami. Czym się więc kierować przy wyborze docelowej lokacji treści sponsorowanych i jaki content może być odrzucony?

Kryteria wyboru wydawcy

Prawidłowe zamieszczenie swoich tekstów sponsorowanych zależy zatem od takich czynników jak:

 • tematyka – treść zamieszczana na stronie wydawcy musi dotyczyć tej samej branży, ponieważ ma to wpływ na pozycjonowanie i ułatwia dotarcie do grupy docelowej, a niedostosowanie się do tego wymogu może spowodować odrzucenie tekstu;
 • aktywność unikalnych użytkowników – jest to wymierny wskaźnik pokazujący liczbę odsłon witryny za sprawą pojedynczych użytkowników;
 • widoczność serwisu – określa liczbę miesięcznych wyników wyszukiwania organicznego wyszukiwania;
 • wskaźnik trust flow – w skali od 0 do 100 pokazuje przepływ linków zaufanych;
 • cena – uzależniona od miejsca publikacji tekstu na stronie, popularności witryny i generowanego przez nią ruchu.

Przyczyny odmowy publikacji tekstów sponsorowanych – czego należy unikać

Właściciel serwisu, w którym zamierza się zamieścić artykuł sponsorowany, może nie dopuścić zatem do jego publikacji z następujących przyczyn:

 • jego tematyka nie pasuje do portalu, do którego go kierujemy;
 • tekst jest słabej jakości pod względem merytorycznym;
 • zawiera błędy stylistyczne, ortograficzne lub inne lapsusy językowe;
 • narusza prawo lub netykietę w rażący sposób;
 • szkodzi podmiotowi wydającemu go bądź reklamuje jego konkurencję.

Podsumowanie

Podsumowując, „Content is king” jak mówi znane hasło. Treści znajdujące się w obrębie witryny mają jednak priorytetowe znaczenie. Jednak wyjście poza domenę własnej strony internetowej i kanałów z nią powiązanych daje ogromne możliwości poszerzenia swojej działalności promocyjnej. Co prawda zamieszczanie tekstów sponsorowanych wiąże się z pewnym kosztem, lecz rozważne korzystanie z tej możliwości może przysporzyć wymierne korzyści.