Kategorie
Ciekawostki i wskazówki

Jak uwolnić się od traumy i odzyskać radość życia?

Trauma jest doświadczeniem, które może na bardzo długi czas zmienić sposób, w jaki postrzegamy siebie i otoczenie. Miliony osób na świecie zmaga się z jej destrukcyjnym wpływem zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe. Jeśli podejrzewasz, że ten problem może dotyczyć także Ciebie, przeczytaj ten artykuł.

Czym jest trauma?

W psychologii trauma definiowana jest jako silnie emocjonalna reakcja na złe wydarzenie, takie jak wypadek, przestępstwo, klęska żywiołowa, przemoc fizyczna lub emocjonalna, śmierć bliskiej osoby czy wojna. Jest to reakcja na zdarzenia, które przekraczają nasze możliwości radzenia sobie. Trauma zakłóca psychiczną równowagę i najczęściej prowadzi do długotrwałych problemów ze zdrowiem psychicznym, jak na przykład stanów depresyjnych, nerwic czy obniżonej samooceny.

Jak trauma wpływa na rozwój osobisty?

Osoby zmagające się z traumatycznymi doświadczeniami bardzo często mają poważne trudności z nawiązywaniem bliskich relacji, podejmowaniem decyzji oraz realizowaniem własnych celów. Takie wewnętrzne blokady wynikające z traumatycznych przeżyć uniemożliwiają pełne wykorzystanie Twojego potencjału.

Jak uwolnić się od traumy?

Uwolnienie się od psychicznej traumy to, bez wątpienia, żmudny proces, który wymaga wsparcia i zaangażowania specjalistów. Oto kilka kroków, które mogą pomóc Ci w tym zadaniu:

1.       Zrozumienie i akceptacja

W procesie zdrowienia kluczowe są akceptacja obecnego stanu rzeczy i okazanie zrozumienia dla samego siebie. Świadomość, że trauma nie jest oznaką słabości, ale częstą reakcją na trudne doświadczenia, pomaga spojrzeć na siebie z większą empatią. Pamiętaj, by w procesie zdrowienia dać sobie przyzwolenie na odczuwanie smutku, złości i innych, trudnych w przeżywaniu, emocji.

Przeczytaj również: Tworzenie treści na stronę o psychologii pozytywnej: optymizm, radzenie sobie ze stresem i rozwój osobisty

2. Praca z terapeutą

Korzystanie z pomocy wykwalifikowanego terapeuty może okazać się niezwykle cenną pomocą na ścieżce odzyskiwania Twojego zdrowia psychicznego. Specjalista pomoże Ci zidentyfikować źródła problemów oraz przekaże wiedzę na temat skutecznych technik radzenia sobie z trudnymi emocjami. Dobry terapeuta wykreuje dla Ciebie bezpieczną przestrzeń, w której będziesz mógł otwarcie mówić o swoich doświadczeniach i traumie. Przy wyborze najbardziej odpowiedniego dla Ciebie nurtu terapeutycznego można wybierać spośród m.in.: nurtu poznawczo-behawioralnego, terapii EMDR czy terapii psychodynamicznej.

3. Techniki relaksacyjne

Wprowadzenie technik relaksacyjnych do Twojej codzienności może znacząco pomóc w redukcji stresu i napięcia, towarzyszących przeżywanej traumie. Medytacja, joga czy techniki oddechowe pozwolą Ci lepiej zarządzać emocjami oraz zwiększyć samoświadomość. Regularna praktyka tych technik może pomóc w uspokojeniu umysłu i ciała, co jest szczególnie ważne dla osób zmagających się z traumą.

4. Budowanie sieci wsparcia

Otaczanie się osobami, które Cię wspierają i na których pomoc zawsze możesz liczyć, jest nieocenionym komfortem w procesie uwalniania od traumy. Taką sieć wsparcia mogą tworzyć Twoi przyjaciele, członkowie rodziny, ale również grupy wsparcia zorganizowane np. przy ośrodkach zdrowia. Dziel się swoimi uczuciami, doświadczeniami i lękami z zaufanymi osobami, które potrafią słuchać bez oceniania oraz podchodzić do Twoich problemów z odpowiednią wrażliwością i empatią.

5. Wyznaczanie celów

Ustalanie małych, osiągalnych celów to kolejny krok w kierunku uwolnienia się od traumy. Takie działanie może pomóc w skierowaniu Twojej energii na pozytywne aspekty życia. Możesz zacząć od prostych zadań, takich jak pół godziny spaceru codziennie, a następnie stopniowo zwiększać ich trudność.

6. Praktyka pozytywnego myślenia

Narzędziem o potężnej mocy, które może pomóc Ci w procesie leczenia traumy, może być pozytywne myślenie. Staraj się dostrzegać i doceniać nawet najmniejsze pozytywne aspekty życia. Taka praktyka wdzięczności, wraz z zastosowaniem np. dziennika (z ang. gratitude journal), pomaga w zmianie perspektywy. Dzięki niej, zamiast poświęcać większość swojej uwagi na negatywne rzeczy i doświadczenia, zaczniesz celebrować drobne sukcesy i zalety codzienności.

7. Czas dla siebie

Jako siódmy, a zarazem ostatni krok do odzyskania pełni radości życia i uwolnienia się od traumy, umieściłam czas dla siebie. Nie jest to przypadek i ten punkt mógłby, równie dobrze, rozpoczynać tę listę. Bowiem nie ma skutecznego leczenia, bez odpowiednio długiego czasu, który na niego przeznaczymy. Dla każdej osoby będzie on inny. Musisz pamiętać, że przezwyciężenie traumy nie jest procesem, który dzieje się z dnia na dzień. Będzie wymagał on od Ciebie wiele cierpliwości i wytrwałości, gdyż nie jest również procesem linearnym i po drodze do całkowitego wydobrzenia zdarzają się zarówno te lepsze, jak i gorsze dni.

Zdrowienie i leczenie traumy psychicznej jest bardzo złożonym procesem, który może wymagać od Ciebie dużo czasu i wysiłku. Pamiętaj, że wrogiem zdrowia duszy i ciała jest pośpiech i nic nie dzieje się samo, zwłaszcza uzdrawianie psychiki. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest kluczem do osiągnięcia równowagi i czerpania większej satysfakcji każdego dnia. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w walce o zdrowie i lepszą jakość życia.

Autor tekstu: Maria Superson

Studentka psychologii z epizodem na kierunku lekarskim. Najlepiej odnajduje się w tworzeniu treści o tematyce zdrowia, psychologii, kultury, urody i lifestyle’u.

Prywatnie jest pasjonatką dobrej muzyki, literatury, filmów i seriali. Kocha podróże w odległe rejony świata.

Copywriting jest dla niej stosunkowo nową przygodą, a jednocześnie okazją do spełniania się w tym, co fascynuje ją niezmiennie od najmłodszych lat — pisaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *