Kategorie
Content marketing Copywriting

User Generated Content w Twojej strategii marketingowej

Koncentrując się na opracowaniu skutecznej strategii marketingowej, warto wziąć pod uwagę czynnik ludzki – dokładniej odbiorców naszych produktów. Treści, które tworzą użytkownicy wokół naszej marki to User Generated Content (w skrócie UGC). Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, a dowiesz się, dlaczego warto znać to pojęcie.

User Generated Content, czyli właściwie co?

Naszym zadaniem jest inicjowanie lub podsycanie interakcji z odbiorcą finalnym, aby o naszych produktach się pisało i umieszczało korzystne recenzje. Istotna informacja – internauci podejmują UGC z własnej woli, bez odnoszenia korzyści finansowych (wyjątek stanowią tutaj nagrody w konkursach).

Najpowszechniejsze „narzędzia” wykorzystywane przez użytkowników do tworzenia treści to:

  • aktywność w social mediach (komentarze, posty, filmy i zdjęcia),
  • udział w dyskusjach pod naszym artykułem,
  • wystawiona opinia produktu w Twoim sklepie internetowym,
  • umieszczona na blogu/stronie internauty recenzja (bez sponsoringu),
  • zamieszczenie w sieci porównania lub testu Twojego produktu.

Czy warto wykorzystać User Generated Content w swojej strategii?

Zdecydowanie tak. Z co najmniej kilku powodów, naszym zdaniem dość istotnych. Skoncentrujemy się na głównych korzyściach płynących z wykorzystania UGC w strategii marki.

Wartość contentu

Uczysz się rozpoznawać wartościowy content, widzisz świat oczami użytkownika. On dostrzega aspekty, cechy Twojego produktu, o których może Ty sam nawet nie miałeś pojęcia. A dzięki komentarzom wiesz, co wyróżnia Twoją markę, w czym jesteś lepszy od innych. Nie powinieneś natomiast ignorować negatywnych lub nieprzychylnych komentarzy czy recenzji  – odpowiednia reakcja i wystąpienie z propozycją  rozwiązania problemu może wręcz poprawić Twój wizerunek jako profesjonalnej i godnej zaufania marki.

Więcej o wartościowym contencie znajdziesz na blogu SEO-Text

Lojalność

Udostępniając treści tworzone przez internautów, zyskujesz ich lojalność. Sprawiasz bowiem, że czują się dostrzeżeni, „wysłuchani”, a to powoduje, że zostają z Tobą na dłużej. Pamiętaj – klient, który bierze udział w rozwoju Twojego produktu, będzie przepełniony dumą i uznaniem. I na pewno poleci Ciebie zamiast konkurencji.

(Prawie) darmowa reklama

Ponadto, jeśli użytkownicy wymieniają Twoją markę lub konkretną nazwę produktu, i wypowiadają się w sposób przychylny – gratulacje! Właśnie zyskałeś (niemal) darmową reklamę. Ludzie dość często dokonują zakupu poprzez polecenia, wśród rodziny i najbliższych, ale i coraz częściej dzięki opiniom produktu.

Ruch organiczny i pozycjonowanie

Kolejna istotna kwestia – im więcej dobrze mówi się o Twoim produkcie, tym dla algorytmów Google stajesz się bardziej atrakcyjny. Oznacza to, że Twoja marka zaspokaja więc potrzeby użytkowników, co wyszukiwarka uznaje za treść wartościową. Zyskujesz zatem organiczny ruch na stronie oraz wzmacniasz jej pozycję w rankingu wyników.

Jak widzisz, korzyści płynących z wykorzystania User Generated Content jest całkiem sporo, warto więc zachęcać użytkowników do interakcji.

Nie wiem jak zachęcić użytkowników do interakcji…

Spieszymy z pomocą! Oto kilka przykładów:

  • organizuj konkursy,
  • kieruj do użytkowników pytania otwarte,
  • zainspiruj ich (podziel się wiedzą, poproś o feedback, zapytaj, jak oni rozwiązaliby dany case),
  • kreuj hasztagi, zachęcaj do ich używania,
  • nie bądź formalistą, pozwól sobie na poczucie humoru zgodne z Twoimi wartościami (o ile Twoja branża dopuszcza taką formę luzu).

User Generated Content – podsumowanie

Podsumowując, treści tworzone przez użytkowników są skarbnicą wiedzy dla Twojej marki. Pozwalają Ci nawiązywać interakcję z ludźmi z całego świata, którzy lubią i cenią Twoje produkty. Warto wykorzystać User Generated Content w strategii firmy, również dlatego, że nie musisz ponosić horrendalnych kosztów marketingowych, a klienci sami Ciebie reklamują z własnej inicjatywy, bez osiągania korzyści finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *