Kategorie
Marketing

Marketing bloga – jak nie zmarnować poświęconego czasu i nakładu pracy

Z każdej strony słyszysz o tym,  jak prowadzenie bloga pomogło rozwinąć się czyjejś marce, jak znajomi dzięki niemu zaczęli otrzymywać coraz więcej zleceń, a sprzedaż ich produktów wzrosła. Ty piszesz od roku i ciągle nic, odwiedzających nie przybywa, a Twój zapał z każdym opublikowanym zdaniem maleje. Czy zatem jest sens prowadzić marketing bloga? Sprawdź!

Po co prowadzić bloga?

Choć odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, warto poświęcić więcej czasu na jej poprawne sformułowanie. Każdy, kto prowadzi blog, powinien zastanowić się nad tym, jakich korzyści oczekuje i w czym publikowana przez niego treść ma mu pomóc. Blog jest medium dającym marce ogromne możliwości rozwoju.

Głównymi funkcjami bloga są:

  • pozycjonowanie, przyciąganie klientów zainteresowanych poruszaną tematyką,
  • budowanie wizerunku, pochwalenie się własną wiedzą, znajomością tematu,
  • promocja, wzbudzenie zainteresowania ofertą,
  • zdobywanie kontaktów, budowanie listy mailingowej,
  • wyróżnianie się na tle konkurencji, budowa relacji i zaufania.

Poprawna odpowiedź na postawione pytanie pomoże określić jakiego rodzaju treści mają się na blogu pojawiać oraz które techniczne rozwiązania są najbardziej potrzebne. Mając tę wiedzę, można pójść o krok dalej, by czas poświęcony na tworzenie treści i doskonalenie bloga nie poszedł na marne. Pora zająć się marketingiem bloga.

Marketing bloga – jak zacząć?  

Na samym początku należy uświadomić sobie, że promocja bloga opiera się na długoterminowej strategii, która nie przyniesie od razu spektakularnych efektów. Kluczem do sukcesu jest systematyczna praca, którą można usprawnić obecnie dostępnymi narzędziami. Stosując 5 łatwych zasad, można szybko udoskonalić marketing bloga. Podane niżej sposoby należy dostosować do swoich możliwości finansowych i technicznych.

Optymalizacja treści

Jest to fundament, na którym budowany jest blog. Dodawane teksty należy analizować zarówno pod kątem zawartości merytorycznej, jak i budowy. Bez wartościowego i unikalnego contentu, który jest w stanie zainteresować czytelników, nie ma sensu dalej inwestować w marketing bloga.

WSKAZÓWKA

Pisząc, trzeba przede wszystkim pamiętać o tych 5 hasłach: aktualny temat, słowa kluczowe, naturalny język, przyjemna budowa, linkowanie wewnętrzne.

Media społecznościowe

Jest to darmowy i łatwy sposób stymulacji ruchu na stronie. Po publikacji nowego tekstu warto na profilach w mediach społecznościowych poinformować o tym i  zamieścić link do artykułu. Równie pomocne jest śledzenie grup tematycznych na Facebooku lub założenie własnej. Dzięki temu ma się dostęp do wielu osób zainteresowanych poruszaną tematyką.

WSKAZÓWKA

Zamieszczając linki na grupach tematycznych trzeba być pewnym, że artykuł będzie odpowiadał poruszanemu wątkowi, okaże się pomocny lub poszerzy wiedzę społeczności. W przeciwnym razie bardzo szybko można zrazić do siebie użytkowników i stracić autorytet.

Artykuły gościnne

Rozwiązanie to polega na nawiązaniu współpracy z innym twórcą i wzajemnej promocji. Dzięki publikacji treści na innym blogu i odpowiednim linkowaniu własnej strony zaprasza się użytkowników do odwiedzin. Warto szukać do współpracy twórców zajmujących się podobną tematyką i głoszących poglądy i przekonania, z którymi utożsamia się swoją markę. Dzięki temu nie straci się wiarygodności w oczach odbiorców.

WSKAZÓWKA

Nie jest to rozwiązanie dobre na początek prowadzenia bloga. Walutą, którą wymienia się w trakcie takiej współpracy, są czytelnicy. Gdy nie ma ich wystarczająco dużo, trudno zainteresować współpracą innych twórców.

Artykuły sponsorowane jako marketing bloga

Jeśli blog jest na początku swojej drogi i nie posiada jeszcze stałych czytelników, warto pomyśleć o zamieszczaniu artykułów na bardziej popularnych serwisach. Dzięki temu ma się szansę dotrzeć do szerszego grona użytkowników zainteresowanych poruszaną tematyką.

WSKAZÓWKA

Z uwagi na to, iż jest to płatna forma promocji, należy zastanowić się nad wykorzystaniem budżetu. Zamiast zamieszczać kilka artykułów w mniejszych serwisach, lepiej zamieścić jeden w bardziej popularnym. Liczba czytelników się nie zmniejsza, a wizerunek bloga zdecydowanie zyskuje.

Płatne reklamy

Narzędziami, które bardzo szybko generują ruch na blogu, bez wątpienia są reklamy na Google i Facebook. Efekty tych kampanii można zauważyć od razu po ich starcie. Poza przyjaznym interfejsem, dzięki któremu nikt nie będzie miał problemów z zaplanowaniem promocji, platformy te udostępniają na bieżąco wyniki kampanii, co w łatwy sposób pomaga w ich modyfikacji.

WSKAZÓWKA

Zaczynając swoją przygodę z płatnymi reklamami lepiej ustawiać krótkie kampanie i obserwować, jaki ruch generują, a następnie modyfikować zasięgi. Dzięki temu szybko można ustalić najlepsze parametry kampanii.

Marketing bloga – podsumowanie

Podsumowując, przedstawione wyżej elementy marketingu bloga bez wątpienia pomogą w zwiększeniu ruchu. Nie należy zatem obawiać się nawet płatnych form promocji. Jeśli budżet jest właściwie rozdysponowany, wtedy wydana kwota szybko może się zwrócić. Trzeba pamiętać o tym, że najważniejsze jest więc sformułowanie celu i jego konsekwentna realizacja.