Kategorie
Ciekawostki i wskazówki

Pisanie bezwzrokowe – czy warto się tego nauczyć?

Cyfryzacja spowodowała, że obieg dokumentów odbywa się wirtualnie, a tradycyjny styl pisania ustąpił miejsca elektronicznemu. Klawiaturą posługujemy się jak długopisem, ale czy proces pisania ma przełożenie na efekty pracy? Czy możemy jednocześnie pisać szybko, bezbłędnie, zwiększając produktywność? Oczywiście, dzięki pisaniu bezwzrokowemu!

Poznaj styl pisania bezwzrokowego

Umiejętność obsługi komputera to w dzisiejszych czasach żadne novum. Zdecydowana większość z nas pisze na komputerze, jednak nie każdy zwraca uwagę na ilość czasu poświęcanego na tę czynność, jak również na rodzaj stylu pisania.

Zwykle piszemy posługując się oddzielnie każdym palcem, nie przestrzegając żadnego systemu. Dzięki zdolnościom wrodzonym lub nabytym opanowujemy sztukę sprawnego pisania, która jednak nie przynosi satysfakcjonujących wyników. Dzieje się tak dlatego, że nie przyswoiliśmy tajników produktywnego pisania.

Odkryj tajemnicę sukcesu

Pisanie bezwzrokowe jest to styl pisania angażujący wszystkie palce dłoni w proces tworzenia dokumentów na komputerze. Zakłada uderzanie w poszczególne klawisze właściwymi i zawsze tymi samymi palcami, nie odrywając wzroku od monitora. Służy skoordynowaniu procesu pisania z procesem myślenia o pisaniu, by poprzez umiejętne wykorzystanie naszych zdolności uzyskać jak najlepsze wyniki. Co ważne, zwiększenie ilości słów pisanych na minutę wpływa wyraźnie na jakość i wydajność naszej pracy.

Trening czyni mistrza

Opanowanie techniki pisania bezwzrokowego wymaga czasu, samodyscypliny oraz systematyczności. Proces trwa w przybliżeniu trzy miesiące i jest poprzedzony codziennymi, najlepiej dziesięciominutowymi, ćwiczeniami.

Początki bywają trudne a nawet zniechęcające, jednak nie powinniśmy się poddawać tylko uzbroić w cierpliwość. Na efekty warto poczekać!

Przeczytaj także: Czy teksty sprzedają? O sprzedaży treścią!

Najważniejsze jest wyrobienie nawyku regularnych ćwiczeń. Wówczas małymi krokami uzyskamy nieprawdopodobne wyniki. Kiedy osiągniemy poziom mistrzowski zobaczymy, że sprawność pisania przełoży się na wiele aspektów naszego życia.

Pisanie bezwzrokowe asem w rękawie

Zautomatyzowane pisanie przynosi profity zarówno w sferze zawodowej, jak i zdrowotnej. Szybkie operowanie klawiszami na klawiaturze zwiększa produktywność, usprawnia organizację pracy. Korzystnie oddziałuje także na wzrok, postawę oraz system nerwowy.

W czym tkwi źródło sukcesu?

Pisząc bezwzrokowo, koncentrujemy uwagę na zadaniu do wykonania, a nie na procesie pisania, dlatego popełniamy mniej błędów. Zwiększając naszą wydajność, polepszamy jakość osiąganych wyników.

Organizacja pracy staje się zdecydowanie bardziej produktywna. Wpływa to na obniżenie poziomu stresu, ze względu na płynność pracy, co z kolei ma budujący wpływ na relacje interpersonalne. Usprawniając metodykę stajemy się mniej nerwowi, dlatego łatwiej nam prowadzić konstruktywny dialog i angażować się w różne projekty.

Pokaż się z nowej strony!

Umiejętność pisania bezwzrokowego to także mile widziana kompetencja w CV. Pozwala stworzyć obraz pracowitego, produktywnego i profesjonalnego pracownika, któremu zależy na podnoszeniu swoich kwalifikacji. Biorąc pod uwagę poziom zinformatyzowania pracy oraz powszechność zdolności pisania na komputerze, będzie cechą wyróżniającą na rynku pracy.

Wypisane dobre samopoczucie

Oprócz wspomnianych zalet sfery profesjonalnej pisanie bezwzrokowe ma też działanie prozdrowotne. Styl pisania, przy którym angażujemy wszystkie palce działa zbawiennie na dłonie i nadgarstki. Układ rąk jest wtedy jak najbardziej zbliżony do naturalnego, co zapobiega napięciu mięśniowemu zwłaszcza w obrębie szyi i karku. Odciążamy również kręgosłup, powstrzymując deformację postawy wynikającą z siedzącego trybu życia.

Nabycie umiejętności pisania bezwzrokowego pozwala zmniejszyć ilość czasu spędzonego przed monitorem, a to z kolei ma korzystny wpływ na wzrok.

Mniej czasu przeznaczonego na obowiązki zawodowe oznacza więcej czasu wolnego, który możemy wykorzystać na odpoczynek czy na rozwijanie zainteresowań.

Autor tekstu: Maria Błaszkowiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *