Kategorie
Copywriting

Jak urządzić domowe biuro?

Cóż to za filozofia – wystarczy biurko, krzesło, laptop, jakaś lampa i gotowe! O nie, nie… To miejsce, w którym spędzasz zwykle większą część swojego dnia. Tylko pomyśl – możesz je urządzić, jak tylko zechcesz. Nie ogranicza Cię ani szef, ani biurowe standardy. Daj się ponieść wyobraźni i przeczytaj kilka wskazówek, które Ci to ułatwią.

Domowe biuro – zacznij urządzanie od tego, co najważniejsze

Nie chodzi tu o zakup biurka czy krzesła. Najważniejszy jesteś Ty – Twoja osobowość, styl pracy, komfort oraz upodobania. No i oczywiście miejsce, jakim dysponujesz. Żeby sobie ułatwić ten etap, zacznij od znalezienia odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy pracując, potrzebujesz przebywać w cichym miejscu? Czy raczej wolisz, kiedy coś się wokół dzieje? – w zależności od tych upodobań, możesz oddzielić strefę pracy od pozostałych pomieszczeń lub zorganizować ją w salonie.
  • Czy pracujesz w ciągu dnia, czy wieczorem? A może w nocy? – czyli jak ważne będzie dla Ciebie źródło światła dziennego.
  • Czy posiadasz przestrzeń na urządzenie biura w osobnym pomieszczeniu? Czy pozostaje Ci tylko wnęka obok szafy albo mały kącik 😉?
  • Jakim budżetem dysponujesz? – tak, tak ustal go już w tym momencie.

Masz już wszystkie odpowiedzi? To przejdźmy do dalszego etapu, jakim jest wybór wyposażenia.

Przeczytaj również: Content marketing w social media – na czym polega?

Jak wybrać meble i dodatki do domowego biura

Jeśli należysz do tych szczęściarzy, którzy posiadają cały pokój do zagospodarowania – Twoje zadanie jest ułatwione. Nawet przy niskim budżecie możesz łatwo urządzić swoje domowe biuro.

Zacznij od wyboru biurka. Ważne by miało odpowiednią przestrzeń do pracy (ok. 120 cm × 70 cm) oraz wysokość (ok. 75 cm lub 85 cm dla osób wysokich). Następnie dobierz do niego wygodne krzesło. Najlepiej takie z regulowaną wysokością, podłokietnikami i odpowiednim wsparciem dla kręgosłupa. Przy wyborze tych dwóch elementów, kieruj się w pierwszej kolejności funkcjonalnością.

Potrzebna Ci będzie także przestrzeń na przechowywanie książek, dokumentów, akcesoriów, czy przyborów biurowych. Może to być regał, szafa czy półki. W zależności od Twoich potrzeb i upodobań. Najważniejsze by wszystko to, czego potrzebujesz do pracy, było „na wyciągnięcie ręki”.

Na koniec wspomnę jeszcze o oświetleniu. Przy jego wyborze ważna jest funkcjonalność, ale pamiętaj również, że tworzy ono atmosferę pomieszczenia. W domowym zaciszu możesz pozwolić sobie na stylowe lampy z żarówką o nieco cieplejszym odcieniu bieli. Nie ma nic gorszego dla naszych oczu niż biurowe świetlówki.

A co jeśli należysz do tych licznych nieszczęśników, którym do pracy musi wystarczyć jedynie wnęka lub kąt w jakimś innym pomieszczeniu?

Jak wydzielić przestrzeń do pracy

Jeśli dysponujesz tylko małą przestrzenią, by urządzić swoje domowe biuro, z pomocą przyjdą Ci różnego rodzaju parawany, ścianki działowe czy ażurowe regały. Najważniejsze, żebyś miał poczucie odrębności. Pomoże Ci to wejść w tryb efektywnej pracy.

W tej sytuacji przy wyborze mebli oraz dodatków będziesz zmuszony do pójścia na kompromis między funkcjonalnością a ograniczoną przestrzenią.

Nie martw się, na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji dostosowanych do małych pomieszczeń. Taką strefę też można świetnie urządzić.

Przejdźmy teraz do bardziej fascynującego etapu – wyboru stylowych dodatków oraz designerskich patentów.

Domowe biuro, które sprzyja koncentracji

Jeśli Twoja praca wymaga spokoju i koncentracji. Warto wykorzystać właściwości kolorów oraz ich oddziaływanie na nasze samopoczucie. Nawet małą przestrzeń przeznaczoną na biuro można przemalować innym kolorem, by zaznaczyć w ten sposób jej odrębność od reszty pomieszczenia.

Możesz wybrać kolor niebieski, który jednocześnie uspokaja i pobudza nasz mózg do twórczego myślenia. Zielony z kolei, to kolor harmonii – łagodzi stres, wycisza. Te kolory sprawdzą się idealnie w Twojej oazie skupienia. Szczególnie ich jasne odcienie.

Taką przestrzeń cudownie uzupełni jasne drewno, białe dodatki i subtelne oświetlenie. Nie może w niej również zabraknąć roślin.

Jeśli taka wizja wydaje Ci się nudna, dorzuć kilka designerskich gadżetów w ulubionym kolorze i stylu.

Domowe biuro, które pobudza kreatywność

Jeśli natomiast pracujesz w branży kreatywnej. Przyda Ci się aura pobudzająca procesy twórcze. Daj się ponieść wyobraźni i stwórz swoje osobiste sanktuarium kreatywności.

Możesz to zrobić na różne sposoby. Zacznij od tego, co najbardziej inspiruje – cytaty, zdjęcia czy pamiątki odniesionych sukcesów. Możesz je umieścić na tablicy korkowej albo użyć metalowej siatki z kolorowymi spinaczami. Ciekawy efekt stworzy też część ściany pomalowana tablicówką, kolorowe magnesy i odręczne notatki pisane kredą.

Świetnym uzupełnieniem takiej aranżacji są artystyczne plakaty z hasłami motywującymi i nowoczesne grafiki.

Nie zapomnij też o stylowych akcesoriach biurowych. Są przydatne, ale dzięki swojej oryginalności, nadadzą wnętrzu charakter.

Jak widzisz, przy urządzaniu domowego biura, bardzo ważna jest funkcjonalność, organizacja oraz komfort pracy. Jednak to akcesoria, kolory i dodatki, które wyrażają Ciebie, najbardziej podnoszą Twoją produktywność.

Autor tekstu: Marta Hajduk